Chcete žít spíše kočovným způsobem života, anebo máte vztah k rodné vlasti a k přírodním krásám ve vašem blízkém okolí? Ta první skupina lidí by mohla preferovat nájemní bydlení, neboť veškeré starosti ohledně technického zabezpečení bydlení padají na vrub pronajímatele, i když nájemníci nemohou svévolně zasahovat do rozhodování o základním vybavení a koncepci příbytku. Pokud vám toto nevadí, měli byste i počítat s tím, že ne vždy je pronájem bytu či domu na doživotí, a majitel se může kdykoli rozhodnout vaši smlouvu v zákonné lhůtě vypovědět.
Pokud patříte do té druhé skupiny, bude pro vás zajímavější investice do vlastního bytu či domu, a chcete-li jej spojit zároveň s úsporou nákladů na bydlení, kdy se vás netýkají příspěvky do společného fondu vlastníků bytových jednotek, vsaďte raději, jako např. paní Tulisová, na vlastní dům v atraktivní lokalitě. U vlastního domu jsou mnohem širší možnosti úspor nákladů, např. vytápěním dřevem, střešní fotovoltaikou či solárním ohřevem vody, vlastní studnou, zásobníkem na čistý propan pro vaření, což jsou kroky i k nezávislosti na dodavatelích stále se zdražujících energií.
Českomoravská vrchovina
Dívali jste se někdy na mapu Českomoravské vrchoviny, jakožto zeměpisného celku? Je zcela právem považována za jednu z nejmalebnějších oblastí v celé Evropě a rádi bychom vám připomněli, jaké památky a přírodní úkazy tu můžete navštěvovat, a to i častěji, pokud se tu odhodláte žít natrvalo.
Oblast Vysočiny je poměrně rozsáhlý zeměpisný celek, za zmínku jistě stojí např. trojúhelník Slavonice, Dačice a Telč, Česká Kanada mezi Českým Rudolcem a Jindřichovým Hradcem, Pelhřimovsko a Pacovsko, Žďárské vrchy a nejkrásnější část toku řeky Sázavy v horním Posázaví mezi Havlíčkovým Brodem a Zručí nad Sázavou. Zalistujte tedy v podrobné turistické mapě, ať máte jasnější představu, jaká lokalita by byla pro vás vhodná, a využijte i některých turistických průvodců s komentáři a fotografiemi.