Koupit si dneska nový přijímač není již otázkou peněz. Buďto není tak drahý, nebo vám je kdejaký prodejce prodá na splátky. Nemluvě o bezpočtu inzerátů nabízející velmi levně starší přístroje.
Nu, my bychom rádi nový a peníze máme. Tak šup do obchodu.
Ale, ale, tady jich je. Který si vzít? Tento, nebo tamten?
Já vám pomohu. Nastíním zde níže několik věcí, kterých byste si měli při koupi nového televizoru všímat.
· TV norma
· umístění
· spotřeba
· další funkce
· rozlišení obrazu
· zvuk
TV norma. Netuším kolik televizorů ještě leží po skladech, které neumí zpracovat normu DVB T2. Snad už ani jediná, ale pro jistotu si to zkontrolujete. Pokud neumí TV s touto normou pracovat, ihned si kupte dekodér, pokud o tuto televizi stojíte. Ale já radím, nebrat.
Umístění je velmi důležité, hlavně pro vaše oči. Je třeba si uvědomit, že je nejlepší dívat se na obrazovku v optimální vzdálenosti. Že nevíte, která to je? To je jednoduché. Optimální je to od dvou a půl násobku uhlopříčky obrazovky. Bližší vám může kazit oči a způsobovat bolesti krku. Delší vzdálenost také není dobrá, protože třeba nemusíte přečíst titulky. I když dnes se na většině strojů dají zvětšit.
Spotřeba je snad jasná. Každý spotřebič má svou energetickou třídu a je na vás kterou zvolíte. Pokud máte peněz dost a nezajímá vás to, tak berte, co je. Ti chytřejší si však zakoupí tu, která má nejnižší spotřebu.
Dalším kritériem jsou tzv. dodatkové funkce. Zcela běžné je dnes mít v TV internet, nebo ji také používat jako monitor k počítači. Jsou i chytré Smart televize, ale u nich záhy přijdete na to, že ty funkce navíc nikdy nepoužijete. Nebo jen napoprvé, a pak zjistíte, že na PC je to jednodušší a rychlejší. Zde je to jen na vás.
Neposlední věcí tou nejvíce důležitou je rozlišení. Nemíním Full HD, protože to je již standardem. Míním tím obraz 4 K. Ten je 4x lepší než HD, ovšem takovýto stroj je také 4x dražší.
Zvuk je také důležitý, a protože se TV vyrábějí stále tenčí a tenčí, nemůže být o kvalitním zvuku ani řeči. Doporučuji koupit TV se zvláštním zvukovým výstupem a připojit domácí kino.
Nyní jste již trochu vybaveni znalostmi, a já vám přeji štěstí při výběru.